تجارت از قدیمی ترین مشاغلی است که بشر در آن فعالیت داشته است. تاجر در لغت به شخصی می گویند که فعالیتهای کاری او معاملات تجاری می باشد. تجارت خود شامل بخش عمده ای از فعالیتها میگردد که مهم ترین قسمت آن که موضوع این مقاله نیز می باشد فعالیتهای واردات و صادرات کالا می باشد.

با توجه به ماهیت اصلی امر واردات و صادرات می توان گفت که این فعالیت یکی از عوامل رشد اقتصادی و رونق بازار در هر جامعه ای می باشد چرا که تهیه و تامین مواد اولیه و ماشین آلات لازم جهت فعالیتهای صنعتی یکی از دغدغه های اصلی جهت رشد اقتصادی و کمک به اشتغال زایی می باشد؛ لذا حمایت از این فعالیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به همین دلیل اولین نهاد حامی تجارت و تجار ایرانی در سال 1263 تحت عنوان وکلای تجار تشکیل شد. که به اعتقاد فعالین بخش بازرگانی و اقتصاد این نهاد منشاء و پایه و اساس فعالیتهای بازرگانی و صنفی می باشد ؛ البته نام این نهاد در حال حاضر به اتاق بازرگانی تغییر یافته است.

اتاق بازرگانی متشکل از بازرگانان و تجاری است که به منظور پشتیبانی از امور تجارتی ایران و حمایت از بازرگانان ایرانی شکل گرفته است و از جمله اقداماتی که این نهاد انجام میدهد می توان به صدور کارت بازرگانی و عضویت در اتاق بازرگانی، ارائه تسهیلات به بازرگانان و بخش تجارت، ارائه پیشنهادات و راه حل ها به منظور رهایی از مشکلات پیش روی توسعه اقتصاد کشور، خدمات مشاوره ای در زمینه های مرتبط و هر گونه فعالیتی که مربوط به بخش تجاری می گردد؛ اشاره کرد.

افرادی که در زمینه های بازرگانی و تجارتی فعالیت دارند می توانند با عضویت در اتاق بازرگانی از خدمات ویژه این نهاد مانند مشاوره در زمینه کسب و کارهای مختلف ، اطلاع از فهرست کسب و کارهای جدید و سایر خدمات آن بهره مند گردند.

عضویت در اتاق بازرگانی برای افراد حقیقی و حقوقی قابل انجام می باشد که هر کدام بایستی مدارک مورد نیازی که اتاق بازرگانی تعیین کرده است را تهیه و ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای عضویت افراد حقیقی:

مدارک هویتی فرد متقاضی
فرم منشور عضویت به امضاء متقاضی
کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
عکس تمام رخ از متقاضی
 

مدارک مورد نیاز برای عضویت اشخاص حقوقی:

مدارک هویتی مدیرعامل
فرم منشور عضویت که به امضاء مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره رسیده باشد
روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شخص حقوقی
عکش تمام رخ از مدیرعامل
کارت پایان خدمات یا معافیت دائم برای آقایان
ارائه مدرکی که فعالیت اقتصادی شخص حقوقی را تایید نماید مانند جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری
منشور عضویت در اتاق بازرگانی به صورت تعهدنامه ای شامل چندین بند در خصوص تایید صحت و صلاحیت فرد متقاضی و هم چنین مواردی که بایستی در این راستا رعایت نمایند می باشد. به طور کل این تعهد نامه در خصوصی شایستگی های اخلاقی و مالی و اجتماعی و تلاش در جهت پیشبرد فعالیتهای تجاری و جلوگیری از بروز مشکلات در این زمینه و پاسداری از منافع جمهوری اسلامی ایران در این خصوصی می باشد.

لازم به ذکر است که تمام مراحل ثبت نام و ارائه مدارک از طریق وب سایت اتاق بازرگانی و بصورت غیرحضوری انجام میگیرد.

با ارائه مدارک مورد نیاز طبق شرایط تعیین شده، تایید شرایط فرد متقاضی منجر به الزام پرداخت حق عضویت در اتاق بازرگانی می گردد. با پرداخت حق عضویت مربوطه که مستقیماً از طرف اتاق بازرگانی تعیین و اعلام میگردد می توان گفت که مراحل عضویت در اتاق بازرگانی به اتمام رسیده و کارت مربوطه صادر و در اختیار متقاضی قرار داده می شود.